Historie kapely

14. listopadu 2007 v 18:40 |  Marilyn Manson
Celá historie kapely se táhne už od roku 1987, kdy Marilyn Manson a Twiggy Ramirez (tehdy ještě pod svými pravými jmény Brian Warner a Jeordie White) založili svou první, death-metalovou kapelu 'Satan on Fire', která se po krátké době rozpadla a stejná dvojka založila další projekt, 'Mrs. Scabtree', stejně tak krátkodobý, jak ten předešlý.

V obou kapelách White zpíval, ovšem Warner v první z nich hrál na basu a v druhé na bicí. Po rozpadu druhé formace se cesty obou mladíků rozcházejí. Jednou velmi šťastnou náhodou Brian Warner, působící už pod jménem Marilyn Manson, potkává kytaristu Scotta Puteskyho, se kterým v roce 1989 založí další metalový projekt. Kytarista si pod Mansonovým vlivem mění jméno na Daisy Berkowitz a první krůčky formace jsou tak nastartovány. Jako basista do kapely přichází Brad Stewart, měnící si jméno na Gidget Gein. Manson zaujímá pozici zpěváka a Berkowitz přivádí do kapely posledního člena, klávesistu Perryho Pandreu (Zsa Zsa Speck). Tuto čtveřici doprovází automatický bubeník. Manson pokřtí kapelu na 'Marilyn Manson & The Spooky Kids'.

Během roku 1990 přichází ke kapele konečně živý bubeník jménem Fred Streithorst, který však vystupuje pod pseudonymem Sara Lee Lucas. Klávesista Zsa Zsa Speck je nahrazen Stephenem Bierem Jr. alias Madonnou Wayne Gacym. Ten údajně nesáhl na klávesy dřív, než se ke kapele přidal a tak se začíná učit od začátku a pěstuje si svůj osobitý styl.

V roce 1992 je seskupení, už jen pod jménem Marilyn Manson, nominováno na ceny 'Kapela roku' a 'Alternativní kapela roku' v hudební soutěži 'Slammy Awards'. Pilné koncertování po klubech a lokálech na Floridě přiměje Trenta Reznora (frontmana kapely Nine Inch Nails) nabídnout kapele smlouvu u své vlastní vydavatelské společnosti 'Nothing Records'.

Rok 1993 byl tak přelomovým. V hudební soutěži Slammy Awards 1993 kapela vyhrává jednu cenu z pěti nominací. Ale hlavně nahrává debut 'Portrait Of An American Family'. Z kapely odchází kvůli nezvladatelným problémům s drogami basista Gidget Gein, jehož nahradí Twiggy Ramirez.

V roce 1994 obráží kapela Spojené státy jako předkapela Nine Inch Nails. V Salt Lake City se stává první větší skandál: Manson trhá na jevišti mormonskou bibli. Později se setkává s dr. Antonem Szandorem LaVeyem, zakladatelem satanské církve. Ten jmenuje Mansona reverendem své církve. Od této doby se na každém koncertě stává nějaký menší nebo větší skandál. Párkrát si Marilyn pobyl ve vězení (často i s Ramirezem) za obnažování se na jevišti.

V roce 1995 odchází od kapely bubeník Sara Lee Lucas. Údajně kvůli nepřekonatelným rozporům s frontmanem. Na jeho místo přichází vynikající bubeník Frank Kenny Wilson alias Ginger Fish. Koncem roku vychází EP 'Smells Like Children', na kterém jsou tři významné cover verze (hlavně ta, která z kapely udělala hvězdy - 'Sweet Dreams (Are Made Of This)' od skupiny Eurythmics), několik nevýznamných remixů písní z předchozího alba a vynikající 'výplně', které chtě nechtě ocení každý, ne jenom fanoušek.

V roce 1996 odchází z kapely jeden z nejdůležitějších členů, kytarista Daisy Berkowitz, kterému se zřejmě nelíbilo, jakou cestou se kapela vydala. Nahrazuje ho Timothy Michael Linton, kterému Manson vybral jméno Zim Zum. Ten vyhrál konkurz na kytaristu ve velké konkurenci, téměř 150-ti dalších kytaristů. Záhy vychází přelomové album, Antichrist Superstar, z něhož pocházejí zatím zřejmě největší a nejdůležitější hity jako například 'The Beautiful People', 'Tourniquet', či 'Antichrist Superstar'. Kapela se stává velkým hitem, ať už ze strany fanoušků, tak ze strany lidí, kteří kapelu velmi rychle pohřbívali. Pódiová prezentace se velmi nápadně podobala divadelní show, přičemž mnohokrát bylo před vstupem do haly, kde se koncerty odehrávaly, zabaveno u diváků velké množství zbraní. Kacířské projevy knězů proti Mansonovým názorům se táhnou až dodnes.

V roce 1997 vychází minialbum Remix & Repent, na kterém se objevují dva remixy písní z předchozího alba a tři skladby nahrané při živých koncertech.

Rok 1998 přináší další album. Tentokrát ale kapela otočila o sto osmdesát stupňů a oproti předchozím, velmi hardcoreovým počinům, se album 'Mechanical Animals' stává velkým hitem ve vodách glam-rocku. Opravdoví fanoušci šíleli, ti ostatní na Mansona zanevřeli a zbytek samozřejmě znovu protestoval. Tentokrát proti velkému propagování drog. Koncertování bylo asi v půlce turné přerušeno kvůli častému vyhrožování Mansonovi smrtí. Po nahrání alba kapelu opustil Zim Zum a nahradil jej nadaný John Lowery, bývalý kytarista uskupení 'Two' nebo třeba 'Davida Lee Rotha'.

20. dubna 1999 se na Columbine High School v Littletonu, Coloradu stala strašlivá a dodnes propíraná tragédie. Dva studenti školy zastřeli 12 jiných studentů, jednu učitelku a 24 dalších studentů bylo postřeleno či jinak raněno. Následně útočnici spáchali sebevraždu. Z celé události byl médii a veřejností obviněn Marilyn Manson. A to aniž by na této události měl nějakou opravdovou zásluhu. Spekulovalo se, že útočníci poslouchali hudbu Marilyna Mansona. Média a veřejnost prostě potřebovali někoho, na koho to hodit.

V roce 2000 se Manson na dlouhou dobu uzavírá doma a píše texty k novému albu 'Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death)' na podzim téhož roku. Kapela znovu otočila k jiné hudbě, tentokrát ke gothic-rocku, který je snesitelnější než hudba ze začátků. Marilyn si ještě stihne založit svůj vlastní label jménem 'Posthuman Records' a k tomu všemu i vystřídat partnerku. Herečku Rose McGowan po Marilynově boku nahrazuje Dita von Teese. Kapela doprovází s mnoha dalšími skupinami Ozzyho Osbourna při jeho putovním festivalu jménem 'Ozzfest'. Ten je plynule vystřídán světovým tour jménem 'Guns, God & Government Tour', jehož jednou ze zastávek byla i 11. února 2001 i pražská Paegas Aréna, se vydařilo a vzešlo z něj i stejnojmenné DVD s live záznamem z koncertů.

Dne 30.5. 2002 ze skupiny odchází jeden z nejstarších členů, baskytarista Jeordie White (Twiggy Ramirez). Důvodem prý bylo to, že Marilyn dával kapele novou podobu, formoval ji do nového stylu a Twiggy prý nebyl schopný se s tímto stylem ztotožnit. Proto raději kapelu sám dobrovolně opustil. Jeho nástupcem se stává první Evropan v kapele, Tim Skold, koproducent alba 'The Golden Age Of Grotesque', jež spatřilo světlo světa 13. května 2003.

Album 'The Golden Age Of Grotesque' se v mnoha světových hitparádách dostává až na vrcholné příčky a je dokonce oceněno zlatou deskou. Na jeho podporu opět následuje světové tour nazvané 'Grotesk Burlesk'. Kromě tour vystupuje kapela na mnoha festivalech včetně 'Ozzfestu' a také českém 'Go Planet Roxy' festivalu v Táboře.

V roce 2004 kapelu bohužel opouští další stěžejní člen, kytarista John 5. Ponechává si svou přezdívku, pod kterou vydává sólové instrumentální album 'Vertigo'. Zároveň si zakládá vlastní hudební projekt nazvaný 'Loser', který však později opouští, aby se v roce 2005 připojil ke kapele Roba Zombieho. Marilyn Manson však vydává svou první oficiální Best Of kompilaci s názvem 'Lest We Forget'. I k ní následuje světové tour pojmenované 'Against All Gods'. Místo Johna 5 na živých vystoupeních vyplnil Mark Chaussee, jenž původně působil v kapelách 'Fight' a 'Danzig'. Mimo něj se ke kapele přidal i bubeník Chris Vrenna (dříve v Nine Inch Nails), který suploval za Gingera Fishe, jenž se zranil při vystoupení na udílení cen Comet 2004 v Německu.

Rok 2005 je spíše rokem odpočinkovým. Kapela odehraje tři koncerty na asijském kontinentu, jeden koncert v Mexiku a po více jak tří měsíční pauze zavítá ještě v rámci 'Against All Gods' na několik show do Evropy. Poté si dává kapela pauzu a více méně se nic důležitého neděje. Na svět se sice dostávají informace o plánovaném albu, které by mělo vyjít až na konci roku 2006, avšak tyto řeči byly pouze planým poplachem. Jedinou podstatnou věcí, která se tedy udála byla svatba Marilyna a Dity. Pár se nechal oddat v prosinci 2005 v Irsku, na zámečku Castle Gurteen, jenž patří jejich příteli Gottfriedu Helnweinovi.

V roce 2006 se toho událo už o něco více. Manson ohlásil, že se chystá režírovat svůj vlastní film 'Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll', jenž bude pojednávat o životních událostech a literárním díle anglického matematika a logika Lewise Carrolla (vl. jménem Charles Ludwidge Dodgson), který je autorem knihy 'Alenka v říši divů'. Marilyn bude nejen režisérem, ale i hercem. Sám totiž ztvární právě Lewise Carrolla. Mimo to se již kapela uzavírá do nahrávacího studia a pouští se do nahrávání dalšího LP alba. Koncem roku ještě potkává Marilyna smutná událost. Jeho manželka Dita von Teese žádá po roce manželství o rozvod. Údajně jí vadí, že Marilyn není neustále doma a nevěnuje se jí. Prý opět začal pít ve větším množství svůj oblíbený Absinth a také se i podezřele často stýká s dvacetiletou herečkou Evan Rachel Wood, která je jednou z účinkujících v Mansonově připravovaném filmu 'Phantasmagoria'.

Počátkem roku 2007 vyplouvá na povrch jméno nového alba. Ponese název 'Eat Me, Drink Me' a vyjde pravděpodobně někdy během května (zatím není úplně jisté, kdy přesně to bude). Krom toho již mnoho zdrojů uvádí data evropských festivalů a místa samotných koncertů, při kterých kapela představí své nové album. Jednou ze zastávek je opět po dlouhé době Česká republika. Konkrétně pražský Veletržní Palác, který bude pokřtěn 13. června.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama